Odzysk wody
Najczęściej zadawanym pytaniem w naszej branży jest to, czy realizujemy zrzut do odbiornika, czy zawracamy je do ponownego wykorzystania oraz czy (bezpośrednio) ponownie używamy uzdatnioną wodę.
Tutaj definiujemy ponowne użycie jako coś innego niż recykling. Ponowne użycie – z prostą obróbką lub bez niej w celu redukcji obciążenia oczyszczalni ścieków – jest często wykonywane w przemyśle spożywczym, na przykład przy użyciu wody do mycia lub transportu. Po usunięciu piasku lub dużych cząstek można ten strumień wody ponownie użyć bezpośrednio.
Z drugiej strony mówimy o recyklingu, kiedy chodzi o „obróbkę i ponowne użycie”. Na przykład końcowe ścieki z oczyszczalni ścieków są dalej oczyszczane do parametrów umożliwiających nawadnianie gruntów lub wysokiej jakości wody procesowej.
Ponowne wykorzystanie wody może obniżyć koszty zaopatrzenia w wodę i zmniejszyć presję na zasoby wodne. Mamy różne dostępne rozwiązania do bezpośredniego ponownego wykorzystania, a także do oczyszczania ścieków przed recyklingiem.
Chociaż usunięcie lub ponowne użycie następuje po obróbce, należy to najpierw rozważyć. To główny cel oczyszczania ścieków. To podstawa decyzji dotyczących wyboru technologii. Dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń mogą się różnić w zależności od rodzaju (ponownego) wykorzystania lub rodzaju odbiornika.
Prawie każda firma lub gmina może wprowadzić sposoby dotyczące ponownego wykorzystania ścieków. Chociaż sposoby bezpośredniego ponownego wykorzystania mogą być stosunkowo łatwe do wdrożenia, koszt zainstalowania systemów oczyszczania ścieków/wody może tymczasowo być przeszkodą do realizacji recyklingu ścieków/wody w przedsiębiorstwie.
Korzyści
- Redukcja ilości zużywanej wody (surowej).
- Redukcja kosztów (za pobór wody i odprowadzenie ścieków).
- Dzięki (bezpośredniemu) ponownemu wykorzystaniu wody wydajność oczyszczalni ścieków może zostać zredukowana.