Rozwiązania biogazowe

Wyposażenie sieci biogazu pochodzącego z beztlenowego oczyszczania ścieków i / lub fermentacji osadów ściekowych i odpadów. W przypadku produkcji biogazu skupiamy się na dwóch głównych węzłach oczyszczalni ścieków (OŚ):

  • Beztlenowe oczyszczanie ścieków: reaktory beztlenowe, takie jak UASB lub EGSB.
  • Beztlenowa stabilizacja osadów: wydzielone komory fermentacji (WKF).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie w zakładce beztlenowe rozwiązania biologiczne.

Biogaz zawiera zazwyczaj 60-80% metanu (CH4). Ponadto zawiera różne stężenia dwutlenku węgla (CO2), siarkowodoru, azotu i innych gazów. Jest również w pełni nasycony wilgocią.

Aby zabezpieczyć dalszy system utylizacji gazu, biogaz należy osuszyć i usunąć zanieczyszczenia.

W naszych rozwiązaniach często chodzi o połączenie następujących procesów:

DODATKOWE INFORMACJE

Bezpieczeństwo

W przypadku awarii któregokolwiek z urządzeń, braku odbioru lub nadmiernej produkcji biogaz jest spalany w pochodni bezpieczeństwa.

Oczyszczanie biogazu

Wykorzystanie energetyczne biogazu jest najczęściej możliwe po jego wcześniejszym uszlachetnieniu. W tym celu, w zależności od potrzeb, biogaz jest poddawany:

  • Odsiarczaniu
  • Osuszaniu
  • Sprężaniu

Odsiarczanie

Do odsiarczania biogazu stosujemy w zależności od przypadku zarówno systemy wykorzystujące metody chemiczne, jaki i biologiczne lub ich kombinacje. Zazwyczaj projektujemy systemy autonomiczne zapewniające obniżenie stężenia siarkowodoru w stopniu zapewniającym ochronę przed korozją i nadmiernym zużyciem urządzeń wykorzystujących biogaz na przykład do celów energetycznych.

W stosowanym przez nas systemie odsiarczania biologicznego biogaz przepływa przez reaktor ze specjalnie zaprojektowanymi komorami z wewnętrznym zbiornikiem na ciecz procesową oraz przez kolumny wypełnione materiałem o dużej powierzchni czynnej. Proces odsiarczania przebiega dzięki grupą bakterii siarkowych Thiobacillus i Sulfolobus. System ten odznacza się nie tylko bardzo niskimi kosztami eksploatacji, ale także bardzo wysoką wydajnością procesu odsiarczania.

Osuszanie

Biogaz w miejscu powstawania jest nasycony parą wodną (wilgotność względna ok. 100%). Przepływając w kierunku kolejnych stopni sieci biogazu następuje schładzanie, a w konsekwencji wykraplanie kondensatu, który musi być na bieżąco odprowadzony z sieci. Ponadto przed dalszym wykorzystaniem w szczególności energetycznym wilgotność względna biogazu powinna zostać znacząco obniżona w zależności od wymagań do poziomu ok. 20-30% wilgotności względnej. Dlatego osuszanie biogazu najczęściej przebiega dwuetapowo:

  • Odwadniacze sieciowe / łapacze kondensatu;
  • Stacje osuszania biogazu z modułami schładzania i wtórnego podgrzewania

Sprężanie / tłoczenie

Po uzdatnieniu biogaz jest sprężany i tłoczony pod ciśnieniem do odbiorników. Wyposażenie węzła tłocznego obejmuje dmuchawy biogazu wraz z armaturą zapewniającą elastyczną, oszczędną i niezawodną pracę urządzeń podnoszących ciśnienie.