Poprawa właściwości sedymentacyjnych osadu

W systemach osadów czynnych operatorzy muszą dobrać odpowiednie parametry pracy, aby uzyskać “dobrą opadalność” w sposób ciągły. Osad oddziela się od wody. Jeśli do tej separacji końcowej stosowane są osadniki ważne jest, aby osad osiadał wystarczająco szybko, żeby zapobiec jego dostawaniu się do ostatecznego odpływu. Takie wymywanie spowodowałoby przekroczenie limitu ładunku zawiesiny ogólnej wynoszącej często około 35 mg/l.

Dla różnych rodzajów bioreaktorów mamy rozwiązania poprawiające opadalność osadu.

SYSTEMY OSADU CZYNNEGO

  • Mechanizmy selekcji bakteriologicznej. Ze zbiornikiem kontaktowym lub selektorem. W takim przypadku jest to faworyzowanie warunków dla “floc tworzących bakterie” powyżej ‘niechcianych bakterii nitkowatych “. Dzięki mniejszej ilości bakterii w osadzie zwiększa się wskaźnik objętości osadu (SVI), co daje lepsze osadzanie.
    Wynik: zawiesina ogólna odcieku wróci do poprawnych parametrów.
  • Mechanizmy selekcji grawimetrycznej. W naszym przypadku użyjemy technologii inDENSE w celu uzyskania większej zagęszczonej biomasy, dla bardzo dobrych cech opadalności osadu.

SYSTEMY GRANULOWANEGO OSADU

Wybór tego systemu przynosi korzyści, które wiążą się ze zdolnością do opadania osadów ściekowych. Możemy wykorzystać lepsze osiedlenie się osadów, aby zmniejszyć rozmiar oczyszczalni. W przypadku technologii BIOCOS® zwiększa się również możliwość usuwania biologicznych składników odżywczych BNR.

SYSTEMY OSADU NA NOŚNIKACH

  • Dla takich systemów, jak Reaktor ze Złożem Ruchomym (MBBR) jak i Reaktor ze Złożem Stałym (FBBR), opadalność osadu może również stać się problemem, jeśli nie są prawidłowo zaprojektowane.

OGÓLNE I INNE

  • Obróbka wstępna. Bez odpowiedniego wstępnego podczyszczenia zawsze będzie trudniej uzyskać pożądane zachowanie bakterii i osadu. W tym celu należy jak najwięcej usunąć tłuszczów, olejów, smarów (FOG) i cząstek stałych (zawiesina ogólna). Również wyrównanie parametrów (buforowanie/wyrównanie) jakościowych i ilościowych ścieków w czasie przyniesie korzyści.
  • Rozwiązania chemiczne.