Celulozowa i Papiernicza

Tutaj skupiamy się na fabrykach zajmujących się pulpą, papierem, tekturą itp. Przemysł papierniczy cechuje się wysokim wykorzystaniem wody, czego przyczyną jest stosowanie w nim procesów zużywających duże ilości czystej wody, głównie (~85%) wysokiej jakości wody procesowej. Ilość gotowych produktów jest aż 10 razy mniejsza niż ilość zużywanej wody (ścieków). Skutkuje to tym, że papiernie produkują trudne do obróbki ścieki i osady. W związku z czym należy zapobiegać konsekwencjom środowiskowym i podejmować należyte decyzje związane z oczyszczaniem ścieków i osadów ściekowych.

Zanieczyszczenia wody procesowej powstają podczas procesów produkcyjnych. Wśród nich wyróżnia się osady, cząstki stałe, chlorowane związki organiczne, organiczne halogenki (AOX), zasolenie i chemiczne zapotrzebowanie na tlen (CHZT) oraz biologiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT). W zanieczyszczeniu wody biorą udział także włókna takie jak celuloza, drewno i odzyskany papier, natomiast zdarza się, że może to być również atrament z odbarwienia.

Oczyszczanie na miejscu jest w większości obowiązkowe ze względu na ilość i rodzaj ścieków. Powszechne technologie obróbki ścieków obejmują sfery usuwania ciał stałych i cząstek. Z drugiej strony kluczowym rozwiązaniem jest biologiczna obróbka do usuwania biodegradowalnych substancji organicznych i zmniejszanie toksyczności. W niektórych przypadkach, ścieki w kolejnych etapach oczyszczania są poddawane dezynfekcji UV, przepuszczaniu przez membrany, jonizacji oraz systemom węgla aktywnego.

W przypadku ścieków musimy konieczne jest zwalczenie problemów związanych z cząstkami/włóknami, zasoleniem, zapachem,  wytrącaniem osadów, pianą i wieloma innymi. Pozytywnym aspektem w nich jest możliwa produkcja dużej ilości biogazu, który prowadzi do obiecanej produkcji energii.

Fundamentem wielu naszych zrealizowanych rozwiązań jest odpowiednie oczyszczanie wstępne, beztlenowe i biologiczne.

WYRÓŻNIONE TECHNOLOGIE