Osadnik wysokoobciążony Triple A™

Sprawdzona innowacja w zaawansowanym oczyszczaniu wstępnym biologicznych oczyszczalni ścieków.

Triple A™ to innowacyjna technologia biologicznego oczyszczania ścieków na stopniu A. Technologia oparta na dwóch naprzemiennych reaktorach, przełączających się między trybami zasilania, napowietrzania i osadzania. Technologia pozwala na stabilną pracę i zapewnia brak wymywania osadu ze stopnia A i jednorodną fluidyzację.

Jest to kompaktowy (około 2 godzin hydraulicznego czasu retencji, HRT) oraz prosty w obsłudze i utrzymaniu system.

Kluczową cechą jest możliwość odciążenia biologicznej oczyszczalni ścieków dzięki dodatkowemu usunięciu węgla, azotu i fosforu. Wspiera ogólne koncepcje maksymalizacji produkcji biogazu i energo-efektywność instalacji.

Dzięki zastosowaniu szczególnej kombinacji procesów fizycznych i biologicznych można uzyskać więcej „osadu bogatego w ChZT” i oddzielić go przed wprowadzeniem ścieków do bioreaktorów. Takie rozwiązanie przynosi korzyści, jeśli na przykład fermentor osadu jest częścią całego rozwiązania. To rozwiązanie maksymalizujące produkcję biogazu na linii osadu (fermentacji).

Obejrzyj ten film (3’17”), aby dowiedzieć się więcej o technologii Triple A™.

Film został zrealizowany przez firmę AM-Team specjalizującą się w zaawansowanym modelowaniu procesów technologicznych we współpracy z wynalazcą i dostawcą technologii Triple A.

MECHANIZMY PROCESOWE

Skrót „AAA” (Triple-A) oznacza „Alternating Activated Adsorption”. W konwencjonalnych osadnikach wstępnych czysta fizyka jest wykorzystywana do osadzania cząstek stałych przy całkowitym usunięciu materii organicznej o około 1/3. Triple A ™ stosuje przepływ i absorpcję przez złoże osadu czynnego, aby zmaksymalizować przekierowanie węgla organicznego do fermentacji beztlenowej, poprawiając bilans energetyczny oczyszczalni.

Stanowi kompaktową jednostkę oczyszczania wstępnego, która integruje wszystkie cechy stopnia A w konfiguracji z dwoma zbiornikami: aktywację biomasy, recykling biomasy, usuwanie osadu i zagęszczanie osadu nadmiernego. Dobrze nadaje się do modernizacji istniejących osadników pierwotnych przy hydraulicznym czasie retencji około 2 godzin. Podstawą jest prostota obsługi – cykl procesu jest w pełni zasilany powietrzem bez żadnych mieszadeł ani pomp.

Główne cele procesu:

  • Odciążenie wtórnego lub biologicznego oczyszczania, zwiększenie wydajności
  • Usunięcie około 2/3 ChZT i około 1/3 N i P
  • Zmniejszone zapotrzebowanie na napowietrzanie przy zwiększonym uzysku metanu – instalacja energetycznie samowystarczalna
  • Zintegrowane zagęszczanie do około 5% substancji stałych do bezpośredniego podawania do fermentorów
  • Mniejsza ilość usuwanych cząstek stałych ze względu na wysoki stosunek osadu pierwotnego / wtórnego wynoszący około 0,75

WDROŻENIE PROCESU

System działa zazwyczaj w cyklach procesowych trwających 1 godzinę. Każdy cykl składa się z pięciu faz: dopływ / odpływ (30 min), kompresja, usuwanie, napowietrzanie i sedymentacja. Podczas, gdy odpływ jest uzależniony od dopływu wszystkie inne procesy są uzależnione od powietrza (napowietrzanie i mieszanie, odprowadzanie osadu, dekantacja z poduszką powietrzną). Napowietrzanie jest kontrolowane stężeniem tlenu przy standardowej nastawie 1 mg / l O2. Czas usuwania osadu zależy od rzeczywistego stężenia suchej masy w osadzie w zbiorniku aktywacyjnym / osadniku i jest automatycznie dostosowywany na podstawie pomiarów suchej masy online.

Triple A ™ może być wdrożony zarówno dla istniejących, jak i nowych instalacji, zarówno na małą, jak i dużą skalę. Poniższe zdjęcia przedstawiają konfigurację zbiornika Triple A ™ i prace konstrukcyjne w celu dostosowania stref lejów osadowych istniejących osadników wstępnych do zagęszczaczy Triple A ™.

Korzyści

  • Kompaktowa technologia dla zminimalizowania zajmowanej powierzchni.
  • Proste technologie! Łatwe w obsłudze. Niskie koszty utrzymania.
  • Bardziej zagęszczony osad wstępny.
  • Zmniejszone zapotrzebowanie na napowietrzanie przy zwiększonym uzysku metanu – instalacja energetycznie samowystarczalna.
  • Niższy koszt utylizacji osadu ze względu na zwiększony stopień odwodnienia całego osadu pierwotnego i wtórnego.
aerotherm