Sterowanie napowietrzaniem AvN™

Poprawa wydajności i efektywności istniejących i nowych oczyszczalni ścieków dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii AvN™ Advanced Aeration Control.

Współczesne koncepcje technologiczne oczyszczalni ścieków często zmierzają w kierunku maksymalizacji produkcji biogazu. W konsekwencji powstaje niedobór węgla koniecznego do biologicznego usuwania azotu i fosforu. Konieczność korzystania z zewnętrznego źródła węgla nie idzie w parze z jednoczesnym ograniczeniem zużycia energii i chemikaliów.

Aby sprostać powyższym wymaganiom, zarządzający oczyszczalniami ścieków poszukują możliwości zintensyfikowania procesów oczyszczania. Z pomocą przychodzi zaawansowana technologia AvN™, która promuje intensyfikację biologicznego procesu oczyszczania ścieków poprzez specjalny algorytm sterowania napowietrzaniem. Filozofia sterowania AvN™ bazuje na kontroli zależności pomiędzy poszczególnymi grupami bakterii w osadzie czynnym z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów pomiarowych, sterowania i automatyzacji. W ten sposób wywierana jest selektywna presja na biomasę, w wyniku której następuje segregacja i promocja pożądanych grup bakterii.

Technologia AvN™ wspomaga efektywność energetyczną i pozwala na uzyskanie wyników przy najniższych możliwych nakładach energii elektrycznej i zużycia chemikaliów procesowych.

Korzyści

  • Wysokoefektywne usuwanie azotu ogólnego
  • Obniżone w stosunku do metod konwencjonalnych zapotrzebowanie na zasadowość, węgiel organiczny i energię elektryczną
  • Brak lub niewielki wzrost zapotrzebowania na powierzchnię w stosunku do dotychczasowej konfiguracji
  • Oszczędność ok. 25% tlenu i 40% węgla organicznego w porównaniu z konwencjonalną nitryfikacją i denitryfikacją
  • Oszczędności związane ze zmniejszonym napowietrzaniem
  • Przekierowanie dopływającego węgla organicznego do produkcji energii w procesie fermentacji beztlenowej
aerotherm