Grawimetryczna selekcja osadu inDENSE™

W biologicznych oczyszczalniach ścieków głównym celem operatora jest utrzymywanie osadu czynnego w systemie. Aby zapobiec wymywaniu osadu z osadników wtórnych ważne jest, aby osad posiadał dobre właściwości sedymentacyjne. Lepsze osiadanie osadu można osiągnąć poprzez biologiczną lub fizyczną selekcję preferowanych typów bakterii. Taka selekcja jest promowana przez inDENSE ™. System inDENSE ™ zwiększa przepustowość i wydajność procesu poprzez wyselekcjonowanie cząstek osadu o wyższej gęstości, odznaczających się wyższą od klasycznego osadu czynnego prędkością opadania oraz wyższą aktywnością biologicznego usuwania fosforu.

inDENSE ™ – aby utrzymywać więcej osadu w oczyszczalniach istniejących lub zmniejszać rozmiary oczyszczalni projektowanych!

MECHANIZM PROCESU

Marka „inDENSE” oznacza „intensyfikację procesu poprzez zagęszczenie biomasy”. Właściwości osiadania biomasy są podstawą do projektowania procesu, a wyższe szybkości osiadania odpowiednio zmniejszają objętość zbiorników lub zwiększają wydajność instalacji. W procesie inDENSE ™ stosowane są hydrocyklony w celu oddzielenia lekkiej i puszystej frakcji osadu, która jest kierowana do dalszej obróbki osadu ściekowego nadmiernego.

Frakcja osadu w dolnym odpływie z cyklonu zawiera gęstszą biomasę z wyższą zawartością organizmów akumulujących fosfor (PAO). Wzrastają one preferencyjnie w warunkach beztlenowych, w zagęszczonej biomasie. PAO zawierają rdzenie polifosforanowe, które zwiększają gęstość cząstek osadu intensyfikując w ten sposób efektywność procesu selekcji.

Cele procesu to:

  • Poprawa właściwości sedymentacyjnych osadu, zapobieganie wymywaniu zawiesin
  • Możliwość utrzymywania wyższego stężenia osadu, wzrost wydajności
  • Wzmocnienie lub stabilizacja biologicznego usuwania fosforu

WDROŻENIE PROCESU

W celu uzyskania opisanej wydajności separacji stosuje się hydrocyklony. Cyklony te zasilane są mieszaniną ścieków i osadu lub osadem recyrkulowanym przy ciśnieniu roboczym od 2,0 do 2,5 bara. Napędzane siłami odśrodkowymi około 10-20% strumienia zasilającego w tym około 1/3 strumienia masy jest oddzielane i odprowadzane dolnym odpływem z cyklonu a następnie zawracane do procesu obróbki ścieków. Aby wspomóc separację fizyczną, przeprowadza się selekcję biologiczną w warunkach beztlenowych i przy wysokich gradientach substratu w określonej strefie selektora. Ta biomasa jest zatrzymywana i wzbogacana w systemie przez hydrocyklon, podczas gdy frakcja lekka osadu jest usuwana z procesu.

W ten sposób inDENSE ™ umożliwia zintensyfikowane wykorzystanie zbiorników, odpowiednio zmniejszając zapotrzebowanie objętościowe wdrażanych obiektów lub zwiększając wydajność oczyszczalni istniejących. Dodatkowe zastosowanie inDENSE ™, podyktowane jest często zapobieganiem wymywaniu osadu czynnego i problemom związanym z jego pęcznieniem.

Ja dotąd inDENSE ™ został z powodzeniem wdrożony w kilku zakładach.

Korzyści

  • Mniejsze bioreaktory – możliwość podwyższenia eksploatacyjnego stężenia osadu czynnego.
  • Mniejsze osadniki końcowe – poprawa właściwości sedymentacyjnych, niższy objętościowy indeks osadu.
  • Zwiększona aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za biologiczne usuwanie fosforu – minimalizacja zapotrzebowania na chemiczne wytrącanie fosforu.
  • Niskie stężenie zawiesin – sekwencyjne osadzanie się złoża osadu o dobrych właściwościach filtracyjnych, który niezawodnie usuwa drobne cząstki, wytwarzając ścieki o niskiej zawartości zawiesin, nadające się do ponownego wykorzystania jako woda procesowa.
  • Po pierwsze prostota!
  • Niska wrażliwość na zmianę warunków procesowych w porównaniu do systemów wyposażonych w selektory lub zbiorniki kontaktowe.
  • Łatwa integracja z dowolnym istniejącym systemem osadu czynnego.
  • Innowacyjna, ale sprawdzona technologia – ponad 100 instalacji referencyjnych.

Obejrzyj ten film (3’35”), aby dowiedzieć się więcej o technologii inDENSE™.

Film został zrealizowany na zlecenie przedstawiciela technologii inDENSE na rynek amerykański i indyjski.

aerotherm