System osadu granulowanego BIOCOS®

W swoim portfolio posiadamy kilka technologii biologicznego oczyszczania ścieków w warunkach tlenowych. Należą do nich: klasyczny system z zawieszoną biomasą (osadem czynnym), system z biomasą osiadłą na złożu zawieszonym (MBBR), system z zawieszoną biomasą granulowaną do usuwania azotu metodą deamonifikacji (Demon®) oraz system BIOCOS® łączący zalety wyżej wspomnianych systemów z biomasą zawieszoną i granulowaną. Granulację osadu czynnego uzyskuje się w technologii BIOCOS® na drodze selekcji biologicznej, w wyniku czego powstaje osad o znacznie lepszych właściwościach sedymentacyjnych w porównaniu z systemem klasycznym. Istnieje możliwość połączenia systemu BIOCOS® z systemem grawimetrycznej selekcji osadu inDENSE™, który dodatkowo fizycznie wspomaga proces selekcji biologicznej w kierunku uformowania się biomasy granulowanej. BIOCOS® to wydajna, nowatorska metoda biologicznego usuwania węgla oraz azotu i fosforu (biogenów) ze ścieków.

Podsumowując, BIOCOS® to sprawdzona, prosta, niezawodna innowacyjna technologia wykorzystująca metodę tlenowego osadu czynnego.

System wykorzystujący technologię BIOCOS® odznacza się niewielkim zapotrzebowaniem napowietrzenia oraz energooszczędnością. Łączy zalety systemów ciągłych, jak i okresowych. Pracuje cyklach, z ciągłym zasilaniem i odprowadzaniem ścieków, przy stałym poziomie napełnienia podczas wszystkich cykli procesu.

Nazwa BIOCOS® jest akronimem angielskiego terminu „BIOlogical COmbined System” oznaczającego biologiczny system hybrydowy.

BIOCOS® to jedno z najbardziej innowacyjnych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków. Technologia została opracowana na Uniwersytecie w Innsbrucku, a następnie rozwinięta w Niemczech i Austrii. Obecnie na całym świecie działają setki takich systemów.

aerotherm

CYKLE PROCESOWE

BIOCOS® to cykliczny system osadu czynnego ze zbiornikiem napowietrzania połączonym hydraulicznie z dwoma naprzemiennie pracującymi osadnikami wtórnymi. Zawór odpływowy jednej z komór osadnika jest otwarty, umożliwiając odpływ cieczy nadosadowej z osadnika (ścieków oczyszczonych) z przepływem równoważnym przepływowi ścieków dopływających do komory napowietrzania (ścieków surowych). System nie wymaga żadnej pompowni osadu recyrkulowanego, ani żadnych urządzeń elektromechanicznych do mieszania lub przetłaczania – wszystkie fazy cyklu są napędzane wyłącznie sprężonym powietrzem przy pomocy tej samej dmuchawy, która realizuje napowietrzanie komory osadu czynnego. Pozwala to na ograniczenie wysiłku eksploatacyjnego związanych z obsługą i konserwacją urządzeń.

Faza recyrkulacji osadu (RAS). Recyrkulacja osadu ze zagęszczania osadnika wtórnego ALT do strefy selektora reaktora AIR jest realizowana przy pomocy pompy mamutowej. Transfer osadu zagęszczonego umożliwia uzyskanie wyższego o 50% stężenia osadu czynnego w komorze napowietrzania.

Faza mieszania (MIX). Osadnik ALT jest mieszany przez kilka minut sprężonym powietrzem doprowadzanym przez system napowietrzania grubopęcherzykowego. Napowietrzanie wywołuje intensywna cyrkulację mieszaniny ścieków i osadu w osadniku zapewniając homogenizację i ponowne napowietrzenie anoksycznego złoża osadu.

Faza sedymentacji (SED). Po zatrzymaniu mieszania osad opada na dno osadnika. Zagęszczone grawitacyjnie złoże osadu stanowi jednocześnie filtr do usuwania drobnych cząstek osadu.

Faza odprowadzania (DIS). Ciągłe odprowadzanie klarownej cieczy nadosadowej z osadnika ALT (brak wahań poziomu napełnienia) przy okresowym napowietrzaniu zbiornika AIR w celu skutecznej eliminacji azotu.

Przegląd faz cyklu procesu (czas trwania cyklu ok. 1,5 h).

Plan rozmieszczenia urządzeń systemu BIOCOS® (widok z góry).

Korzyści

  • Zwiększona aktywność biologicznego usuwania fosforu – minimalizacja zapotrzebowania na chemiczne wytrącanie fosforu.
  • Stosunkowo niewielka kubatura zbiorników – poprawa właściwości sedymentacyjnych osadu dzięki zagęszczeniu biomasy znacznie zmniejsza całkowitą objętość systemu.
  • Denitryfikacja wtórna – zazwyczaj do 50% azotu jest usuwane w złożu osadowym zgromadzonym w komorach osadników wtórnych co sprawia, że metoda ta jest szzcególnie efektywna do obróbki ścieków o niskim stosunku BZT5 / N.
  • Niska zawartość drobnych cząstek – sekwencyjne osadzanie się złoża osadowego tworzy filtr osadowy, który niezawodnie zatrzymuje drobne cząstki, przepuszczając ścieki o niskim stężeniu zawiesin, nadające się do ponownego wykorzystania.
  • Prosta obsługa i konserwacja – brak wyposażenia mechanicznego w komorze napowietrzania oraz wykorzystanie sprężonego powietrza ze stacji dmuchaw do recyrkulacji i mieszania osadu powrotnego skutkuje niskimi wymogami konserwacyjnymi i wydłużona żywotnością komponentów systemu.
  • Niewielkie zapotrzebowanie na miejsce – kompaktowa konstrukcja ze zblokowanymi komorami zbiorników o wspólnych ścianach przy ograniczonym zapotrzebowaniu na rurociągi zewnętrzne i pompownie zewnętrzne (osadu recyrkulowanego).
  • Mniejsze zapotrzebowanie na energię – znaczna oszczędność energii elektrycznej ze względu na brak urządzeń mechanicznych oraz zmniejszone zapotrzebowanie na napowietrzanie do usuwania biogenów.
  • Oszczędności inwestycyjne – niższe nakłady inwestycyjne ze względu na brak wyposażenia mechanicznego (tylko dmuchawy i orurowanie wewnętrzne w porównaniu ze zgarniaczami, mieszadłami, pompami recyrkulacji) oraz wspólną konstrukcję ścian między reaktorami AIR i ALT.
  • Innowacyjna, ale sprawdzona technologia – ponad 100 instalacji referencyjnych.